Ponedjeljak , 9 prosinac 2019
Home / EHF Kup / EHF kup: Poraz Nexea u drami kakva se rijetko viđa i oproštaj od Europe

EHF kup: Poraz Nexea u drami kakva se rijetko viđa i oproštaj od Europe

SEHA League handball match Nexe – Tatran Presov, Kralj Tomislav sports hall, Nasice, Croatia, 08.09.2019, Mandatory Credit © Sasa Pahic Szabo / kolektiff

Rukometaši Nexea poraženi su u uzvratnom susretu 3. pretkola EHF kupa od Benfice u Lisabonu 28:24, i nisu uspjeli osigurati igranje u skupinama toga natjecanja. Iako su su prvi susret dobili s četiri pogotka razlike 26:30, presudio je veći broj postignutih pogodaka Portugalaca u Našicama.

Benfica je ušla u susret bez ozlijeđenog Petra Đorđića, svog  prvog strijelca iz Našica čime je posao hrvatskom doprvaku sasvim sigurno bio znatno olakšan. Nexe je pak, kao što mnogi to znaju, već duže vrijeme bez Ivana Sršena. Malo previše  žurili su rukometaši iz Našica u uvodnom dijelu susreta, kao da oni trebaju razliku, a ne Benfica, pa je otuda bilo više tehničkih pogrešaka nego što je to uobičajeno. Otuda i ne čudi podatak da su u prvih 10 minuta postigli samo dva pogotka. Ali na njihovu sreću ni Portugalci nisu bili posebno razigrani i precizni. Prvu veću razliku domaćin ima u 14-oj minuti kada odlazi na plus tri 6:3. Nexe to s dva pogotka Halila Jaganjca koji je bio sjajan i Tomislava Severeca  brzo rješava i ne dopušta domaćinu da uđe u euforiju. Još jedan put su Portugalci imali tri pogotka višaka u prvom dijelu, i to u 20-oj minuti. Ali je onda Nexe odgovorilo igrom sedam na šest i serijom 3:0, sve vratilo na početak, pa smo u 25-oj imali 9:9. Poluvrijeme je ipak završilo s prednošću domaćina 12:10, premda je Nexe imalo posljednji napad i 15 sekundi za realizaciju.

Nastavili su rukometaši Nexea s igrom sedam na šest i u drugom dijelu. I platili taj rizik s dva pogotka na prazna vrata nakon pogrešaka, pa je Benfica u 35-oj minuti prvi put otišla na plus četiri. Onda imala i sedmerac da to digne na priželjkivanih pet, ali je Moreno Car sjajno reagirao i obranio taj udarac. Nešto kasnije zabio je i jedan pogodak i definitivno  tim trenucima držao Nexe iznad vode. Mnogo puta naime, Benfica je imala četiri pogotka viška u nastavku, ali tu za njih magičnu magičnu crtu od pet nikada nisu dostigli. Kada je Saša Barišić Jaman realizirao jednu kontru u 53-oj i doveo Nexe na minus dva 24:22, bilo je jasno da se hrvatski klub približio skupinama EHF kupa. Izvrsno je u tih posljednjih desetak minuta funkcionirala obrana Našićana, a iskustvo igranja ovakvih susreta s tijesnom završnicom konačno došlo na naplatu. Ali kraj ipak nije mogao bez drame. Minutu i pol prije kraja Saša Barišić Jaman ne uspijeva iskoristiti sedmerac, Benfica dolazi na plus tri. Nakon toga Halil Jaganjac radi prekršaj u napadu i Benfica ima priliku doći na plus četiri. I uspijeva to. Ali do kraja je još devet sekundi. Nexe žuri na centar. Ometanje polaska s centra radi kapetan domaćih Paolo Moreno, i dobiva crveni karton. A Nexe sedam metara.

Ali Ivan Dumenčić nažalost pogađa gredu i Benfica ide dalje zbog više postignutih pogodaka u gostima.

Najbolji u redovima Benfice upravo paolo Moreno. Kod Nexea prvo ime svakako Halil Jaganjac, uz Morena Cara. Ždrijeb  skupina EHF kupa je sljedeći četvrtak 28.m studenog u Beču. Prvo kola na rasporedu je 08./09. veljače, a posljednje 28./29. ožujka sljedeće godine.

EHF KUP: 3. PRETKOLO
BENFICA – NEXE 28:24 (26:30)